Régi kérdés: Jó-e az, ha a tanulatlanok beleszólnak az ország ügyeibe?

2025. február 03. 07:37

A Jobbik bevezetné a műveltségi cenzust, az MSZP és a Második Reformkör ezzel nem ért egyet.

2025. február 03. 07:37
Almási B. Csaba
Almási B. Csaba

A tetszhalott állapotban lévő Jobbik most egy petícióval szeretne életre kelni, a választójog átalakításához gyűjtenek támogatásokat. A párt sajtóosztálya a Mandinernek azt válaszolta, minap jelentették be az akciójukat, amely online már elindult, és hamarosan kezdődik az országjárás is, amikor már papíron is alá lehet írni a dokumentumot. Azt is közölték, hogy mivel még nagyon rövid idő telt csak el, így nem releváns arról beszélni, eddig hány aláírást sikerült szerezniük.

A Jobbik több ponton módosítaná a választójogi törvényt, többek között visszaállítanák a kétfordulós rendszert, eltörölnék a győzteskompenzációt, átalakítanák az egyéni választókerületeket. De az igazán lényeges az első pont, miszerint a választási jogosultságot a 8 osztályos alapműveltség teljesítéséhez kötnék, mondván, a döntéshozatal a felelős, tájékozott állampolgárok kezében legyen. 

Azaz újra felmelegítették a műveltségi cenzus bevezetésének az ötletét, amely az elmúlt években már többször felvetődött 

– a régi Jobbik és a Mi Hazánk voltak az ötletgazdák –, de eddig elhaltak ezek a kezdeményezések.

Most megkérdeztük az ellenzéki pártokat, mi a véleményük a Jobbik javaslatáról, azoknak a véleményét közöljük, akik reagáltak a megkeresésünkre.

MSZP:

„Egy ilyen javaslat megítélésekor fontos, hogy a választójog korlátozásának kérdését a demokratikus alapelvek, az esélyegyenlőség, valamint a társadalmi igazságosság szempontjából vizsgáljuk. A baloldali értékrend szerint a demokrácia egyik alapvető eleme az egyenlő részvétel lehetősége, amely nem korlátozható olyan módon, ami bizonyos társadalmi csoportokat kizárhatna a politikai döntéshozatalból.

Bár a tájékozottság és az oktatás fontossága vitathatatlan, az ehhez való hozzáférés egyenlőtlenségei sok esetben maguk is társadalmi hátrányokból erednek, amelyekért nem az egyének, hanem a rendszer felelős. 

Egy olyan javaslat, amely a választójogot oktatási teljesítményhez köti, nem a problémák gyökerét célozza meg, hanem tovább növelheti a meglévő egyenlőtlenségeket. 

Ehelyett az oktatáshoz való hozzáférés bővítése, a társadalmi felzárkóztatás és a politikai tudatosság erősítése lehetne a helyes irány. Mi több, jogot szeretnénk, nem kevesebbet. Az a feladat, hogy az emberek értsék a jogaik gyakorlásában rejlő lehetőségeket, és éljenek velük.

Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a tájékozottság növelésében meghatározó szerepet játszik a tájékoztatás széles körű volta és a sajtószabadság biztosítása. Egy demokráciában az állampolgárok megfelelő információhoz jutása alapvető feltétele annak, hogy felelős döntéseket hozhassanak. Ha az információáramlás akadályokba ütközik, vagy nem biztosított a plurális, szabad sajtó működése, akkor a választók tájékozatlansága nem egyéni, hanem rendszerszintű probléma.

Végső soron érdemes feltenni a kérdést: melyik a jobb, ha tanulatlan, alacsony képzettségű emberek befolyásolják egy választás eredményét, vagy az, ha tech-milliárdosok? A baloldali értékek szerint egyik sem, mert mindkét esetben torzulhat a demokrácia működése. A cél egy olyan társadalom, ahol mindenki számára biztosított a valódi részvétel és a felelős döntés lehetősége, amit a rendszer demokratikus és egyenlő feltételekkel biztosít minden állampolgár számára. A megoldás nem a korlátozásban, hanem az empowermentben és az esélyek kiegyenlítésében rejlik.”

 

Második Reformkor:

„A Második Reformkor nem tudja támogatni a javaslatot. A titkos és általános választójog alapvető demokratikus jogunk, melyet semmilyen cenzussal nem szűkítenénk. Szerintünk a javaslat nem ad garanciát arra, hogy a döntéshozatal kizárólag a felelős és tájékozott állampolgárok kezébe kerüljön. Ellenben 

az oktatási rendszer reformja, a kritikus gondolkodásra, a megfelelő tájékozódási képességek elsajátítására nevelés elérheti ezt a célt. 

Ez persze a nehezebb út, de egyedül így építhetünk a jelenlegi második középkor helyett egy második reformkort. Arra kérjük a parlamenti pártokat, hogy azt a temérdek állami támogatást, amelyben havonta részesülnek, fordítsák hasonló edukatív célokra, ha valóban előre szeretnék mozdítani a magyarságot.”

Mi volt a helyzet száz évvel ezelőtt?

Egyébként a XX. század elején már volt műveltségi cenzus. Nánay Mihály, a Rubicon Intézet tudományos főmunkatársa a Növekedésnek elmondta, az 1919 őszén megszületett választójogi rendelet egy széles értelemben vett demokratikus választás lehetőségét teremtette meg, ahol a férfiaknál lényegileg nem volt cenzus, a nők esetében – akik ekkor szavazhattak először – értelmiségi cenzust írtak elő. A történelmi körülmények miatt a nemzetgyűlési választás csak két évre adott mandátumot, így 1922-ben ismét választást tartottak, előtte azonban 

dönteni kellett arról, marad az ideiglenes választójogi jogszabály, vagy módosítják azt.

A Bethlen-kormány által benyújtott új választójogi törvény végül szűkebb kereteket adott a részvételre. A férfiaknál 24, a nőknél 30 éves kor szerinti cenzus lépett életbe, továbbá négy-, illetve hatéves iskolai képzést írt elő mint műveltségi cenzust. Ezzel a választáson való negyven százalékos részvételi korlát 30 százalékra csökkent. 


 Nyitóképünk: Mandiner-grafika

 

Összesen 121 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. február 03. 17:49
Ellenőrző kérdés: A rádióamatőr boltba bemegy egy heterodin vevő. Vásárol e?
masikhozzaszolo
2025. február 03. 17:34
Egy választáson, néhány éve A nejem számláló, kint van, a váltója van bent. Eszi a szendvicset, amit az ök. biztosított. Jön a néni: - tessék mondani, itt lehet szavazni Kádár Jánosra? - Nem néném, az a Központi iskolánál van, de lehet, hogy mire oda tetszik érni, már bezár a szavazókör. Nem ért oda. Győztünk. Ez a választás rendje ellen van? De!, Nem a tájékoztatás, a halottra szavazás miatt!
Szekértábor
2025. február 03. 15:44
A magam részéről azt szorgalmazom, hogy egy előzetes felmérésen kelljen részt vennie a választópolgárnak, ahol számot ad arról, hogy érdeklik-e a közügyek, képes e tájékozódni, és vannak-e alapvető ismeretei az aktuális közügyekről. Olyan kérdésekre gondolok, mint pl. "válassza ki Magyarország államformáját az alábbiakból...", "soroljon fel három parlamenti pártot", "ki ma Magyarország miniszterelnöke?" , "nevezzen meg két nyomtatott vagy online napilapot", stb. A választónak azután az itt elért eredménynek megfelelően 1-3 között súlyoznák a szavazatát, de alapértelmezetten 1-nek számítana, aki részt vesz a felmérésen. Ezzel ki lehetne küszöbölni, hogy olyanok tömegei döntsenek a közügyekről, akik annyira sem érdeklődnek iránta, hogy meghallgassák a híreket, de őket sem zárnánk ki a szavazásból.
Ez D-dúr és e-moll
2025. február 03. 13:37 Szerkesztve
„Orbán V. (...) elmondta: bevezetik az előzetes választási feliratkozást az országgyűlési választásoknál, erről szeptemberben dönt a parlament. (...) Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze és saját adatbázisából indult ki, ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillatanától kezdve minden információt, ajánlástevési lehetőséget megkap. (...) Arra a felvetésre, hogy lesznek, akik elfelejtkeznek majd erről, a kormányfő azt mondta: azt gondolja, ha valaki az ország számára egyik legfontosabb döntésben részt kíván venni, akkor »annyit igazán megtehet«, hogy a maga részéről a szándékot jelzi.” (mandiner.hu/cikk/20120727_csak_eloregisztracioval_lehet_majd_szavazni) Jöttek fel a szocik, ki kellett valamit kitalálni. :-) Ma, hogy a panelprolik és a telepi cigányok adják a Fidesz legfontosabb szavazóbázisát, már nem érdeke a kormánynak a választói jog korlátozása.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!